Ağabeyi olan çocuklar diğerlerinden daha az iyi konuşur

Gelecekteki birçok ebeveyn için aile terimi, birkaç çocuğa sahip olmakla kafiyelidir. Kardeşlerin gerçekten de pek çok avantajı vardır ve özellikle en küçükler için büyüklerden örnek alma konusunda. İster öğrenmek ister saçmalık olsun, bir ağabeye veya bir ablaya sahip olmak günlük olarak gerçek bir yardımcı olabilir. Ancak, yakın zamanda yapılan çok ciddi bir araştırma, ağabeyi olan çocukların konuşmayı öğrenmede gecikme yaşadıklarını gösteriyor.

Yaklaşık iki aylık gözlemlenen bir gecikme

Bir ağabeye sahip olmak küçük çocuklar için pek şanslı olmaz. Gerçekten de, CNRS, AP-HP, EHESS, ENS ve Inserm tarafından yürütülen ve Psychological Science dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma gösteriyor ki, bu dil gelişimini geciktirmek. yakından takip ettikten sonra 1000 Fransız çocuk doğumdan beş buçuk yaşına kadar, sonuçları açıkça açıktır: ağabeyi olan çocukların ortalama iki aylık dil gecikmesi diğer çocuklara kıyasla. Açıkçası, yaş ne olursa olsun, gecikme her zaman aynıdır. Bu nedenle ilgili çocukların kelime öğren, iyi sözdizimi ile cümleler oluşturun veya iyi sözlü akıl yürütmeye sahip olmak.

Ağabey: Öğrenmeye engel mi?

Bu, araştırmacıların yaşlılar konusunu ilk kez incelemesi değil. Daha önce yapılan bir araştırma, aslında ağabeyi veya ablası olan çocukların genellikle dil öğrenmek için daha az yetenek. Ancak, ikincisi cinsiyet ayrımı yapmamıştır. Böylece bu yeni sonuçlar, bunun gerçekten de öyle olduğunu kanıtlıyor. büyük kardeşler kim olurdu öğrenme üzerinde kötü etki onların gençlerinden.

Gerçekten de, araştırmacılara göre:ablalar, ağabeylere göre bakıcı olarak davranmaya daha yatkın veya daha iyi eğitilmiş olabilir veya sadece daha konuşkan veya istekli oyun arkadaşları olabilir.“. Başka bir çalışma da küçük kızların “daha ileri» o küçük çocuklar 5-6 yaş civarı dil öğrenimi ile ilgili olarak. Bu nedenle, onlar daha iyi rol modeller küçükler için ve bu nedenle çok iyi etki öğrenmeleri üzerine.


ona günlük olarak nasıl yardım edilir?

aynı mı giyinmeli?