Bu iki yıllık krizi en iyi nasıl yönetebiliriz?

Ebeveynler için krizler, kaprisler ve otoriteyle yüzleşme olağandır. Buna hazırlıklıdırlar ve hepsinden önemlisi, tüm eğitim ilkelerinin hiçliğe battığını görmekten korktukları için yılmak istemezler. Ancak, bir çocuğun hayatında, tüm krizler ve kaprislerle yüzleşmenin çok zor olacağı yaklaşık iki yıllık bir geçiş vardır. Daha yaygın olarak “Korkunç İki” olarak bilinen bu pasaj, genellikle ebeveynlere zor anlar yaşatıyor…

Korkunç İki nedir?

Genellikle etrafta 18 ay çocukların, ebeveynlerin sonunu göremediği bu karanlık evreye girdiğini: Korkunç İki. Ama emin olun, bu kadar komik dönemle karşı karşıya kalan sadece siz değilsiniz.

Bu yaşta, çocuk kendisinin olduğunu yeni yeni anlamaya başlıyor. bütün bir varlık, kendi başına bir kişi. Şimdiye kadar sadece kendisinin olduğunu düşündü eklenti ve bu nedenle kendisinin de bazı şeyleri başarabileceğinin farkında değildi. Ancak bu farkındalık aynı zamanda belirli bir özerklik hareketlerde. sonra geçer bebekten çocuğa, kendi başına bir şeyler başarabilir hale gelir ve bunun tamamen farkındadır. Mükemmel hale gelmesinin nedeni budur anlaşmazlık hala ona veren ebeveynleri ile Talimatlar ve emirlerözerkliğinin bilinciyle çelişmektedir. Daha sonra, gerçekten var olması gerektiğini anlar. otoriteden uzaklaşmak ebeveynlerinden. Bu nedenle, tüm olağan kurallara aykırıdır ve “ olmayan yeni favori kelimesi olur.

Bu evre bazı çocuklarda bir süre sürse de sonrasında çok iyi geçebilir. bir kaç hafta eğer iyi eşlik ederse. Bu nedenle ebeveynler, çocuk biraz çalkantılı olduğunda sistematik olarak suçu Korkunç İki’ye yüklememelidir. Meseleleri kendi ellerine almak zorundalar. ev kurallarını geri yükle.

Kredi: iStock

benimsemek için tutum

Bilmelisiniz ki bu zor dönemde çocuğun anne babasıyla çelişmesi için tüm bahaneler iyidir. Bu nedenle, onunla başa çıkmak için mükemmel bir şekilde hazırlanmaları gerekir. İdeal olarak, daha iyi bu krizleri tahmin et ve bu nedenle onlardan kaçınmak için her şeyi yapın. denemek zorundasın kendini yerine koymak ve uygun bir tutum benimsemek.

bu kızgınlık bu krizler ortaya çıktığında kesinlikle çözüm değildir. Sabırsızlığa teslim olmamak imkansız gibi görünse de, kendini tut ve ona bağırarak ya da şaplak atarak misilleme yapmayın. Çocuk bu öfkeyi anlamakta gerçekten güçlük çekecektir, ama her şeyden önce onu eylemleriyle ilişkilendir. Dolayısıyla bundan ders almayacak ve hatta bu gerginliğin nereden geldiğini anlamak için baştan başlama eğiliminde olacaktır.

Bu dönemi yönetmenin en iyi yolu, dikkatini başka yöne çekmek krizleri önlemek için. Ne de her şeyi yapmasına izin vermek meselesi değil, sadece gözyaşları sahnelerinden kaçınmak için mümkün olduğu kadar önceden tahmin etmek. Durum gerginleştiğinde, ebeveynler ona bir teklifte bulunabilir. oyuna şansonhatta bir gezinti yeri, böylece herkes yoluna devam eder. Bununla birlikte, kriz gerçekten çok güçlü olduğunda ve çocuk teselli edilemez olduğunda, basitçe izole et ve sakinleştiğinde geri dönebileceğini anlamasını sağlayın. Ayrıca olabilmeniz gerekir clair et tutarlı kararlarında, çocuğun mantığı anlaması ve artık bu davranışları yeniden üretmemesi için.

Bu yaştaki çocuklar için bile nöbetlerin her zaman bir nedenle ortaya çıktığı bilinmelidir. Bu, gerçekten insan olduklarını anladıkları an olduğundan, öyle olmak isterler. böyle muamele. Bu nedenle, birkaç basit hareket sayesinde, örneğin tüm aile ile aynı masanın etrafında aynı anda yemek yemesini sağlamak gibi krizlerden kaçınmak mümkündür. O zaman onun yerine sahip olduğunu hissedecek Aile üyesi tam teşekküllü.

Korkunç İki: sadece bir aşama

Sabrı tükenmeye başlayan ve bu Korkunç İki dönemine daha fazla dayanamayan ebeveynler için bunun yalnızca bir dönem olduğundan emin olabilirler. Uygun. Tüm çocukların ritmi aynı değildir. Bazıları için diğerlerinden daha uzun sürebilir, ancak kesin olan bir şey var: bir son var. Unutulmamalıdır ki bu pasaj geliştirme için gerekli çocuğun durumu ve ebeveynler doğru davranışları benimserlerse bu krizin sürmesi için bir neden yoktur.


İyi ya da kötü fikir?

Her şeyin yolunda gitmesi için 5 ipucu