bütçenizi kontrol etmek için tavsiyemiz

Bir çocuk bakım yerinin maliyeti nedir?

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa sahip olmak, bir ebeveynin hayatında çok fazla mutluluk getirir, ancak küçük çocuğu bir kreşe kaydettirme zamanı geldiğinde karmaşık olabilen hane halkı bütçesinin organize edilmesini ve iyi yönetilmesini gerektirir. Küçük çocuğunuz için mükemmel olanı bulmanızı sağlamak için bir kreşin fiyatı hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler, bankayı bozmadan.

Kreş fiyatlarında hangi kriterler dikkate alınır?

Bir kreşin fiyatı birçok ebeveyni ilgilendiren bir konudur ve haklı olarak öyledir: gerçekten kaçınılması mümkün olmayan ek bir masrafı temsil eder. Ancak, bazı yardımlar sayesinde bir kreşte bir yerin fiyatını düşürmek oldukça mümkündür.

Bilmeniz gereken ilk şey, bir kreşin fiyatının, ister özel bir kreş ister bir kamu kuruluşu olsun, Caisse d’Allocation Familiale tarafından düzenlendiğidir. Bir kreşte bir saatlik fiyatlar 0,15 € ile 3,57 € arasında değişebiliyorsa, ki bu hala önemli bir farkı temsil ediyorsa, bunun ötesine geçemezler.

Aileniz için bir kreşin fiyatının hesaplanması bu fiyat aralığına göre yapılacak ve daha sonra iki ana kritere göre farklılık gösterecektir:

  • N-2 cinsinden aylık net geliriniz
  • Efor oranı olarak da bilinen, kaydettirmek istediğiniz çocuk sayısı

Efor oranları aşağıdaki gibidir:

  • Tek bir çocuk için %0.0615
  • iki çocuk için 0.0512%
  • üç çocuk için %0.040
  • Dört veya daha fazla çocuk için %0.0307

Net gelirinizi, kaydolmak istediğiniz çocuk sayısına karşılık gelen efor oranı ile çarparak, bir kreşin fiyatını kendiniz hesaplayabilirsiniz. Mantıksal olarak, özellikle bebek bezleri ve yemekler bu fiyata dahil olduğu için, kreşin çocuklarınıza bakmanın en ekonomik yolu olmaya devam ettiğini hemen anlamalısınız.

Bir kreşte bir yer için daha az ödeme yapacağınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak özel bir kreşte bir yer, ay sonunda belediye kreşindeki bir yerle aynı fiyata mal olacak. Gerçekten de, belediyeler ve işverenler, özel bir kreş maliyetinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Benzer şekilde, Caisse d’Allocations Familiales (CAF) özel kreşlere maddi yardımda bulunur, bu da ebeveynlere ödenecek kreşin fiyatını önemli ölçüde azaltır.

Özel bir kreşteki yerin fiyatının belediye kreşindekiyle aynı olduğunu bilmek önemlidir, çünkü bu, evinizin veya iş yerinizin yakınında bir işyeri bulma seçeneklerinizi genişletmenize, böylece zaman ve para kaybından kaçınmanıza olanak tanır.

Son olarak, çocuğunuzun kreşe yerleştirilmesi ile ilgili masraflarınızın %50’ye kadar vergilerinizden düşülebilmesi, bu sayede siz müsait olmadığınızda çocuğunuzun bakılması için harcanan aylık miktarın yarıya indirilmesi mümkün olur.

Kreşler hakkında yanlış bilinenler

Özel kreşlerin her yerde bulunmasına rağmen, bazı önyargılı fikirler devam ediyor ve bazen evlerinden otuz kilometreden daha uzakta olan bir belediye kreşini aramak için zaman ve para harcayan bazı ebeveynler arasında isteksizlik yaratma eğiliminde. Özel kreşlerin işleyişini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bazı önyargılara verilen yanıtların bazı unsurları şunlardır:

Çocuğunuz için kreşte yer olması imkansız

Numara yapmak ! Belediye kreşlerinin genellikle aşırı kalabalık olduğu doğru olsa da, Fransa genelinde özel kreşlerde çocuklar için hala çok sayıda yer bulunmaktadır. Ayrıca, özel kreşler, artan başarılarının ardından giderek daha fazla gelişiyor. Bunun zorunlu olarak temellendirilmemiş bir a priori olduğunu kendi gözlerinizle görebilmek için sorgulamaktan çekinmeyin.

Özel fidanlıklar belediye fidanlıklarından farklı çalışır

Doğru ve yanlış. Bir belediye kreşinde ve bir özel kreşte bir günün seyri aynıysa, yine de bazı farklılıklar vardır. Gerçekten de, özel kreşler, ebeveynlerin çocuklarını meşgul olduklarında daha sonra almalarına izin vermek için genellikle daha uzun çalışma saatlerine sahiptir. Sağlık ve güvenlik önlemleri açısından hiçbir fark yoktur: Her iki kuruluş türü için de yasalar aynıdır.

Özel kreş, belediye kreşinden daha az güvenilirdir

Numara yapmak ! Özel kreşlerin çalışanlarını en çok üzen şey, kesinlikle kabul edilen fikirdir. Özel bir kreşte, tıpkı bir kamu kreşinde olduğu gibi, çocuk bakıcıları, erken çocukluk yardımcıları ve hatta hemşireler bulacaksınız. Bu yetkin ve eğitimli insanlar, bir kamu kreşindekiyle aynı kısıtlamalara ve aynı sorumluluklara sahiptir.


Çocuklarınıza söylemekten çekinmediğiniz 6 küçük yalan

Yağmurlu günlerde onları meşgul edecek 5 aktivite