Çocuğumun arkadaşı yok ne yapmalıyım?

Okula dönüş döneminin ortasında, tüm ebeveynlerin tek bir endişesi vardır: çocuklarının entegre olamayacakları. Çocuğun arkadaşça karşılaşmalar yapacağı ilk toplu yerin okul olduğu söylenmelidir. Bu nedenle anaokuluna girmek onun için ve özellikle sosyal hayatı için gerçek bir dönüm noktasıdır. Ancak bazen işler planlandığı gibi gitmez ve bazı durumlarda çocuklar arkadaş edinemezler. Bu durum daha sonra yaşıtları tarafından tamamen dışlanacağından ve hatta tacize dönüşeceğinden korkan ebeveynleri endişelendirebilir. Bir çocuğun hiç arkadaşı yoksa nasıl tepki verilir?

Çocuğunuzun arkadaşı yok mu, bir ölüm mü?

Bir çocuğun hiç arkadaşı olmamasının birkaç nedeni olabilir. Her şeyden önce ve ne yazık ki birçok küçük için durum böyle, ikincisi Çok utangaç başkalarına yaklaşmaya, hatta onlarla iletişim kurmaya cesaret edemediklerini. Bu karakter özelliği aynı zamanda yıllarca hayatta kalabilir ve yetişkinliğe kadar hayatta kalmak. Utangaç bir çocuğun geri çekilme gerçeğini çok kötü bir şekilde aldığı düşünülür. Bu, başkalarına açılamamaktan dolayı çok hüsrana uğrayan bazıları için açıkça böyleyse, diğerleri tam tersine böyle yaşamaktan tamamen memnundur.

En iyisi bu nedenle bir konuşmayı başlatmak Bu konudaki duygularını anlamak için endişeleniyorsa, küçük çocuğunuzla bu konuda. Bazı çocuklar gerçekten sakinlik ve sessizlik ihtiyacıBu nedenle, onları teşvik etmek için her yolu denemek yararsızdır. Aksine, çocuğunuz bundan muzdarip görünüyorsa, onun hakkında seninle konuşmasını sağla et bir profesyonele dönüş Böylece psikolojik olarak halledilebilir.

Çocuğunuzun çok az arkadaşı olduğunu düşünürseniz, bundan drama çıkaracak hiçbir şey yoktur. Bazılarının mutlu olmak ve tercih etmek için arkadaşlıklar tarafından boğulmasına gerek yok nicelikten çok niteliğe odaklanmak. Bu durumda endişelenecek bir şey yok, sadece seçici olduğunu gösteriyor, ki bu oldukça iyi bir şey.

Sonunda, başarabilen bazı küçükler var. sadece aile hayatından memnun olmak ve bu nedenle özellikle bu çemberin dışında bağlantılar kurma ihtiyacı hissetmeyenler. Her durumda, ona yapabileceği aktiviteler sunmaya devam etmekten çekinmeyin. onun yaşındaki çocuklarla iletişim kurun.

Zorbalığa dikkat

Ebeveynler, çocuklarının arkadaşlıkları konusunda o kadar endişeliler ki, bunun büyük ölçüde zorbalığa dönüşmesinden korktukları için. Yalnızlıktan tacize kadar sadece bir adım olduğunu söylemek gerekir. Bu nedenle, ne olursa olsun, her zaman sahip olmak gerekir. sosyal duruma keskin bir bakış ve onların arkadaşlık hikayelerinden sizi haberdar etmek için.

Birkaç gün önce durum böyle olmadığı halde bir gecede artık hiç arkadaşı kalmamışsa, bunun için endişelen. Bu nedenle, durum hakkında kendini iyi hissetmediğini öğrenmek için onunla bu konuyu konuşmak için bir an bulmak zorunludur. Ayrıca öğretmenle randevu al Her şeyin gerçekten iyi gidip gitmediğini öğrenmek için okulundan


hangileri çocuklar için uygundur?

Kardeşler arasındaki ideal yaş farkı nedir?