Çocuğunuzun bunu yönetmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Elementler serbest bırakıldığında ve fırtına kükrediğinde, özellikle küçük olanlar için çok etkileyici olabilir. Bir fırtınanın tüm duyuları uyandırdığı söylenmelidir. İşitsel olduğu kadar görseldir ve onu durdurmak için yapabileceğiniz kesinlikle hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, özellikle bu fenomeni tam olarak anlamayan çocuklar için bir güçsüzlük hissi vardır. Peki bu korkuyu yenmelerine nasıl yardımcı olabiliriz?

1) Bunun meşru bir korku olduğunu kabul edin

Daha önce de belirtildiği gibi, fırtına çok etkileyicive ayrıca birçok yetişkin de bundan korkar. Her şeyden önce, çocuğunuz bundan korkuyorsa, bunun bir tamamen meşru korkuve bu nedenle ciddiye alın. Çocuk olduğunu hissetmeli desteklenen et güvenebileceği anne babasına.

2) Ona gök gürültülü fırtınaların ne olduğunu açıklayın

Çoğu zaman bir şeyden korkarız çünkü o bir bilinmeyen fenomen bunun açıklaması yok. Çocuklar için, gök gürültülü fırtınalar esas olarak çok gürültülü et etkileyici bu mutlaka mantıklı bir gerekçeye sahip değildir. Denemek Açıklığa kavuşturmak Bunu, fırtınanın neden bazen gürlediğini ve neyin ne olduğunu kesinlikle kendi sözlerinizle ona açıklamanız gerekir. sonuçlar.

3) Ona tehlikede olmayacağınızı açıklayın.

Bir çocuk fırtınadan korkuyorsa, bunun nedeni genellikle kendisi ve ailesi üzerindeki sonuçlarından korkmasıdır. Bu nedenle ona, evinizde, hepiniz güvendesiniz et kesinlikle sana hiçbir şey olmayacak.

4) Bir sonraki fırtına için hazırlayın

Onu rahatlattıktan ve gök gürültülü fırtınaları anlattıktan sonra, onu şu gerçeğe hazırlamanız gerekir:yine olacak, özellikle mevsim bunun için uygunsa. Yani hava tahmini gelecekteki bir fırtınayı bildirdiğinde veya gökyüzünün bulutlanmaya başladığını gördüğünüzde, küçüğüne söyle böylece korkusuyla bir kez daha yüzleşmeye hazırlanabilir. Bu şekilde bu kötü zamanı geçebilirsin topluluk onu bir şekilde teselli etmeye çalışmak.


Bir çocuk sizi şaşırttığında nasıl tepki verirsiniz?

hangileri çocuklar için uygundur?