ebeveynler stresli olduğunda çocuklar önde daha fazla zaman harcıyor

Ekranlar evlerde her yerde bulunur ve ne yazık ki çocukların onlardan kaçmasına izin vermez. Birkaç yıldır çocuklar neredeyseöğrenciler» ister televizyon, ister cep telefonu, tablet veya bilgisayar olsun, ekranlarla. Bu teknolojilerin birçok avantajı olabilir ve özellikle gerçek bir öğrenme kaynağı olabilirse, çeşitli araştırmalar çocukların da zararlı olabileceğini göstermektedir. Ne yazık ki, bazı ebeveynler, ister alışkanlıktan ister sadece rahatlıktan olsun, çocuklarını çok uzun süre ekranların önünde bırakma eğilimindedir. Üstelik yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre çocukların ekran karşısında geçirdikleri zaman, ebeveynlerin stres düzeyine göre değişiyor.

Hapishanede yapılan bir araştırma

Kanada, Guelph Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, olup olmadığını görmek için büyük bir anket yaptı. ebeveyn ruh hali çocukların ekran tüketimi üzerinde bir etkisi oldu. Onun için, son kilitlenme sırasında Covid-19 pandemisi ile ilgili olarak toplam 39 ailede 64 ebeveyn ile ilgilendiler. 18 ay ila 5 yaş arası çocuklar. Kaçınılmaz olarak, evlerin çoğunda bu kapalılık dönemi, çok stresli. Gerçekten de hastalığın acısı ve tüm gün aileyle birlikte kilitli yaşamanın zorlukları vardı. Ebeveynler için buna, çocukları evden çıkamadan meşgul etmek zorunda kaldıklarını da eklemeliyiz.

Bu araştırmayı gerçekleştirmek için ebeveynlere stres seviyelerini sordu bu çok özel dönemde, bu sonuçları karşılaştırırken ekranların kullanımını nasıl ele aldıklarını çocukları tarafından. Aynı zamanda ne olduğu soruldu. ekranların kendi kullanımı.

Stresli ebeveynler: daha fazla ekran mı?

Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, anne babanın cinsiyetine göre değişir. Aslında, araştırmacılar stresli olduklarında, anneler cep telefonlarında daha sık kendileri olma eğilimindeydiler. çocukların önünde ve olmak küçüklerinin bundan yaptığı kullanım konusunda daha az dikkatli. Tersine, babalar çok daha katı görünüyordu ve aslında eğilimi ekranların önünde harcanan zamanı izlemek.

Bununla birlikte, stres doğrudan çocuklara bakmakla ilgili olduğunda, engeller gerçekten kalktı. Bu koşullarda, anneler cihazlarını daha da fazla kullandı. Babalara gelince, açıkça olma eğilimindeydiler. bu durumda çok daha az gözlemcio kadar çok ki yemek sırasında tablet kullanımına izin verin.

Genel olarak, ebeveynler ekranların önünde çok zaman harcadıklarında, çocuklar bu davranışı yeniden üret.

Ebeveynlerin stresli olması bu nedenle gerçek bir etki çocukların ekran kullanımı hakkında. Olası krizlere, ikilemlere maruz kalmaktan kaçınmak ya da sadece biraz içinizin rahat etmesi için ekranlar ideal çözümler olabilir. Ancak ve olmasa bile ebeveynleri suçlamak söz konusu değilekranların kötüye kullanımının ne kadar kötü olabileceğini hatırlamak gerekir. çocukların sağlıklı gelişimi için zararlı.


Günlük hayatı yönetmek için 10 ipucu

gelişimleri için bir gereklilik