Eski kitaplarınızı ne yapacaksınız?

Çocuklarınız olduğunda, çok çeşitli ve çeşitli nesneleri (mobilya, giysi, oyuncak, kitap vb.) biriktirme eğilimindesiniz. Ancak çocuklar hızla büyür ve tüm bu nesneler hızla işe yaramaz hale gelir ve dolaplarda yığılır. Küçük meleklerinizi şımartmaya devam edebilmek için bazen büyük bir boşluk yapmak gerekir. Ancak bunu sıralamak gerçek bir baş ağrısı olabilir. Örneğin çocuk kitapları gibi basit bir görevle başlamak en iyisidir.

Dürüst olalım, ebeveyn olduğunuzda kütüphanelerimiz tozlanan çocuk kitaplarıyla dolup taşıyor. Ama eski kitaplarıyla ne yapmalı? Her şeyden önce, onları atmayın! Sizin için iki çözüm mevcuttur: çocuk kitaplarınızı momox gibi özel sitelerde olduğu gibi yeniden satabilir veya başkalarına verebilirsiniz.

İkinci el çocuk kitapları nasıl satılır?

Kullanılmış çocuk kitaplarını yeniden satmak için birkaç olasılık vardır.

1. İnternette

Örneğin momox.fr gibi yeniden ticaret konusunda uzmanlaşmış sitelerde çocuk kitaplarını yeniden satmak mümkündür. Evden taşınmadan ve birkaç tıkla gerçekleştirebileceğiniz basit ve etkili bir çözümdür.

Akıllı telefon veya IOS’ta bulunan uygulama ile kitaplarınızın barkodlarını okutuyor, ardından çocuk kitaplarınızın durumunu not ediyorsunuz. Alabileceğiniz fiyatı yaşadınız. Ardından her şeyi uygulama aracılığıyla sağlanan kağıtlarla birlikte gönderirsiniz. Kitapların teslim alınması ve incelenmesinden sonra parayı alırsınız ve sevkiyat 10 € kitaptan ücretsizdir.

İnternetteki ikinci seçenek, bireyler arası yeniden satış siteleridir. Oldukça basit bir çözüm, ancak biraz organizasyon gerektiren, özellikle de satacak çok sayıda çocuk kitabınız varsa. Aslında her bir ilanı yayınlamak, metni yazmak, fotoğraf çekmek ve fiyatı tahmin etmek size kalmış. Daha sonra, mesajları cevaplamak ve paketleri kendi masrafları ile göndermek veya kişisel teslimat için bir toplantı üzerinde anlaşmak size kalmıştır.

2. Bit pazarları ve garaj satışları

bit pazarındaki kitaplar
© Baloncici – iStock

Bu yöntem en kullanıcı dostudur, ancak burada da biraz organizasyon göstermeniz gerekir. Gerçekten de, bir bit pazarı veya garaj satışı için bir yeriniz olması için önceden kayıt yaptırmanız gerekir. Daha sonra, standınızı ve satılık eşyalarınızı kurmak için günün erken saatlerinde oraya gitmeniz gerekiyor. Öte yandan avantajı, orada birden fazla ürün satabilmenizdir.

3. Fiziksel mağazalar

Bazı kitapçılar ve hatta bazı hipermarketler, çok iyi durumda olmaları koşuluyla bazen ikinci el çocuk kitapları satın alırlar. Avantajı, parayı doğrudan alacaksınız. Bununla birlikte, mağazalar genellikle mağazalarında kullanmanız için size kuponlar olarak ödeme yapar.

Eski çocuk kitapları nereye bağışlanır?

Eski çocuk kitaplarınızdan kurtulmanın ikinci yolu onları bağışlamaktır. Yine, birkaç olasılık var:

  • Çocuk kitaplarınızı derneklere bağışlayın: Sınır Tanımayan Kütüphaneler, Emmaüs, Kızılhaç… Kitaplarınız, onları satın almaya gücü yetmeyen kişilere verilecektir. İhtiyacı olan insanları memnun etmenin ve onlara kültüre erişim sağlamanın harika bir yolu.
  • Çocuk kitaplarınızı mobil uygulamalar aracılığıyla bağışlayın: Geev, Donnons.org… Bu uygulamalar konum belirleme özelliğini kullanır ve yakınınızdaki kişilerin kitapları ücretsiz olarak almasına olanak tanır.
  • Çocuk kitaplarınızı bir kitap kutusuna koymak: en kullanıcı dostu çözüm. Bu yeni bir fenomen, ancak dağıtacak kitaplarınız varsa sevindirici ve etkili. Sosyal bağlar oluşturmanın ve kültürü tüm mahallelerde erişilebilir kılmanın bir yolu. Size en yakın kitap kutusunu bulmak için burada.
kitap kutusu
© EvgeniiAnd – iStock


Çocuk odanızı toplamak için en iyi 8 ipucunuz

Brittany’deki bu kreşte çocuklar dışarıda kestiriyor