gelişimleri için bir gereklilik

Ebeveynler olarak, çocuklarınızın sıkılmasına izin vermekte zorlanabilirsiniz. Bu aynı zamanda, küçüklerin tatillerini haftalar öncesinden planladıkları noktaya kadar etkinliklerle sık sık boğulmalarının nedeni de budur. Tanımı gereği, can sıkıntısının aşağılayıcı bir çağrışımı vardır, sanki çok daha ilginç hobileri kaçırma riskini asla yaşamamanız gerekirmiş gibi. Ancak hiçbir şey yapmamak ve hatta sıkılmak çocuklar için çok olumlu olabilir ve hem kendileri hem de çevreleri hakkında birçok şey öğrenmelerini sağlar.

Çocuklar gerçekten sıkılabilir mi?

Günümüzde aşırı tüketim toplumumuzda, çocukların birkaç dakika bile sıkılmaya vakit bulması zor. Sıklıkla çevrelenirler onlarca oyuncak her biri farklı özellikler sunar. buna ekle okulda sahip olabilecekleri hobilerseninle veya havadar merkezdeve genel bir kural olarak, küçüklerin sıkılmak için bir dakikası bile olmadığını hemen anlayacaksınız.

Her zaman daha fazlasını yapma arzusu

Ebeveynler çocuklarına giderek daha fazla zaman ayırıyor ve şimdi onları meşgul etmek için her şeyi yapmaya hazırlar. Bir çocuğun çok fazla aktivite yapması çok sık görülür” iyi görüldüsanki başkalarına bir şey kanıtlamak için. Bu nedenle, çocukların bazen yetişkinlerden daha yoğun programları vardır, çoğu zaman ebeveynlerinrollerinde iyi olduklarını kendilerine kanıtlamak.

Can sıkıntısı: gelişme için iyi

Bu nedenle, çocukların genellikle sıkılmak için zamanları yoksa, bunun nedeni ebeveynlerinin onlara zaman bırakmamasıdır. Aslında çoğu zaman can sıkıntısına dayanamayan ve bu nedenle çocuklarına bunu hissettirmek istemeyen yetişkinlerdir. Ancak can sıkıntısı, küçük çocuklar ve özellikle onların iyi gelişimi için gerçekten faydalı olacaktır:

  • Çevrelerini gözlemlemek için zaman ayırabilirler.. Bildiğiniz gibi çocuklar çok meraklıdır ve etraflarında olup bitenleri izlemeyi severler. Bu nedenle birkaç dakika hareketsiz kalmak, onları çevrelerinde olanlarla ilgilenmeye zorlayacaktır.
  • Kendi ilgi alanlarını keşfedebilecekler. Ebeveynler sıkılacaklarından korktukları için oyuncaklarını ellerine verdiklerinde, çocuklar kendilerini gerçekten neyin ilgilendirdiğini kendi kendilerine öğrenecek araçlara sahip değillerdir. Sıkıldıklarında, onları gerçekten neyin heyecanlandırdığını kendi başlarına anlayabilirler.
  • Yaratıcılıklarını kullanacaklar. Sıkılmak da onu düzeltmek için her şeyi yapıyor. Küçüğünüz ne yapacağını bilemediği zaman kendi kendine çözüm bulmaya çalışacak ve bu sayede eğlenecektir. Böylece zamanın daha hızlı geçmesi için yaratıcı olmaya zorlanacaktır.
  • Onları ekranlardan uzak tutmanın iyi bir yolu. Ekranların demokratikleşmesinden bu yana, birçok ebeveynin çocuklarının can sıkıntısını ellerine koyarak hafifletme eğiliminde olduğu kabul edilmelidir. Sadece, giderek daha fazla araştırma, ekranların her yerde bulunmasının beyin gelişimi için çok kötü olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle, onları mümkün olduğunca bundan korumak ve daha çok sıkılmalarına izin vermek daha iyidir.


ebeveynler stresli olduğunda çocuklar önde daha fazla zaman harcıyor