Kardeşler arasındaki ideal yaş farkı nedir?

Bu, herkesin, genellikle kişisel deneyimlerden yola çıkarak, kesin bir yanıtı olduğu bir sorudur. Bu nedenle ideal yaş farkı kişiye bağlı olarak aynı değildir: bazıları iki çocuk arasında oldukça küçük boşluklar olmasını önerirken, diğerleri ise tam tersine, tekrar emzirmeden birkaç yıl önce ayrılmayı tercih eder. Ama kardeşler arasında gerçekten ideal bir yaş farkı var mı?

Çocukların birbirine çok yakın olması

Pek çok anne-baba, görece yakın yaştaki çocuklara sahip olmak isterler, bunu yapabilecekleri düşüncesiyle. gerçek bir bağ geliştirmek, çünkü aralarında çok az yaş farkı olacak. Birbirlerini anlayabilecekleri için aynı etkinlikleri ve aynı ilgi merkezlerini paylaşabilecekleri doğrudur. Ergenlik ve ergenliğin kritik döneminde, aynı zamanda yapabilecekler. birbirine yapışmak çünkü herkesin neler yaşadığını bilecekler.

Ebeveynler de hesaplarını bulabilir. Aslında, sahip olmayacaklar kafanı suyun üstüne çıkarmak için zaman yok bebek bezleri, şişeler, emzirme, püreler, giysiler vb. için zaten buna geri dönmemiz gerekecek. Böylece, art arda birkaç yıl boyunca, çocuklarına tam olarak bakmak. Ancak, (nihayet) bağımsız olduklarında, ebeveynler daha sonra gerçek özgürlüğün tadını çıkar10 yıl sonra bir çocuk gelseydi sahip olamayacaklardı.

Ancak, aralarında çok az yaş farkı olan çocuklara sahip olmak da çok yorucuve ebeveynler buna tamamen hazırlıklı olmalıdır. Çoğu zaman, çocuklar birbirine yakın olduğunda, kıskançlıklar çok daha fazla mevcut kendi aralarında ve ebeveynleri ile. Ayrıca eğilimli olabilirler onları ikiz olarak yetiştir, bu onları gerçekten rahatsız edebilir. gerçekten sahip olacaklar öne çıkman gerek bir bütün olarak düşünülemez. Bu nedenle çok dikkatli olmak ve bunların olduğunu unutmamak gerekir. bütün kişilerin her biri. Organizasyon açısından, birbirine yakın çocuk sahibi olmak da gerçek bir çile olabilir. En küçüğün bezini değiştirirken en büyüğünü yeni yürümeyi öğrenmek spordur. Koyu halkaların birkaç yıl boyunca çok mevcut olması muhtemeldir. Bu nedenle gerekir dertlerini sabırla kabul et ve bir gün çocukların yuvadan ayrılacağını unutmayın.

Kredi: iStock

Her çocuk arasında çok boşluk bırakın

Bazen bir irade ya da sadece kendi işini yapmaya karar vermiş olan Doğa Ana meselesidir. Bununla birlikte, bazı ailelerde, çocuklar arasında birkaç yaş fark vardır, bu da avantajları ve dezavantajları olan bir modeldir.

Büyük bir yaş farkı olduğunda (7 yaş üstü), orada da olabilir kıskançlıklar çocuklar arasında doğarlar. Çoğu zaman, olmamasından şikayet ederler. aynı eğitimi almamışya da en azından aynı kurallara uymak zorunda olmamak. Ebeveynler farkında olmadan değişir ve eğitim yöntemleri de değişir. Dolayısıyla 23 yaşında sahip oldukları çocukla 33 yaşında sahip oldukları davranışların aynısını yapmayacaklar. anlamak için mükemmel yetenek küçük bir erkek kardeşi veya küçük bir kız kardeşi olacak. Durum, sadece 2 yaşında olduğundan çok daha net olacak. Ne yazık ki, o kadar net olacak ki, bunu da anlayabilecektir. aile içindeki rolü ve statüsü değişecekbu da bazı kıskançlık duygularını getirebilir.

Bununla birlikte, daha büyük yaş farkı olan çocuklara sahip olmak, aile hayatını seven ebeveynlerin, zamana yaymak. En büyük mutlulukları için çocukların tadını daha da uzun süre çıkaracaklar. Aralarında büyük yaş farkı olan çocuklara sahip olmak da gerçek bir kardeşlik yaratmak : en büyüğü genellikle en küçük çocuğa/çocuklara karşı çok koruyucu hisseder ve ayrıca Tavsiye vermek hayatlarının her önemli aşaması için. mükemmel bir şekilde mümkün iyi bir bağ oluşturmakfark büyük olsa bile.

ideal boşluk

Uzmanlara göre çocuklar arasındaki ideal yaş farkı, dört ila beş yıl. Gerçekten de, bu konfigürasyonla, herkes yerini başka birine tecavüz etmeden bulabilir: en büyüğü mükemmel bir şekilde yeni rolünün farkında ve yine de çocukluğunun birkaç anını en küçüğüyle geçirebilecektir.

Ancak, ebeveynliğin büyük macerasına yeniden başlamadan önce, doğru soruları sor. Enerji seviyenizin, özellikle de kendinizi tekrar şımartabileceğinizi gerçekten hissedip hissetmediğinizin farkında olmalısınız. mali soru ayrıca bir çocuk yeni maliyetler ürettiği için ortaya çıkar. Son olarak, bunu sağlayabilmeliyiz en büyüğüne zarar vermez. Burada onun fikrini veya yetkisini sormak söz konusu olmasa bile, bu sadece gereklidir. dikkate al ve bunun onun için de büyük bir değişimi temsil ettiğini anlayın.

Sonunda, var gerçek ideal yaş farkı yok, çünkü büyük ölçüde her birinin karakterine ve içinde büyüdükleri çevreye bağlıdır. Şunu da hatırlamak önemlidir doğa emredilemez ve bu nedenle kendini seçmek çok zor her çocuk arasındaki yaş farkı.


Çocuğumun arkadaşı yok ne yapmalıyım?

ona günlük olarak nasıl yardım edilir?