nasıl çalışır ve faydaları

Snoezelen eğitimi, çeşitli durumları hafifletmek için duyusal stimülasyonu kullanan bir terapi türüdür. Başlangıçta 1970’lerde zihinsel engelli insanlara yardım etmenin bir yolu olarak geliştirildi, ancak o zamandan beri çok çeşitli başka koşullar için de etkili olduğu gösterildi.

Snoezelen kelimesi, Hollandaca Snuffelen (koklamak) ve Doezelen (uyumak) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. rahatlama durumu Bu tür bir terapi sırasında insanların sıklıkla girdiği. Snoezelen eğitimi sırasında hastalar yumuşak müzik, hafif masaj veya yatıştırıcı kokular gibi farklı türde duyusal uyaranlara maruz kalırlar. Bu, zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca acıdan veya diğer olumsuz duygulardan dikkati dağıtma işlevi görebilir.

Bazı araştırmalar Snoezelen eğitiminin yardımcı olabileceğini göstermiştir. anksiyete, depresyon ve ajitasyon azaltmak. Ayrıca uyku kalitesini iyileştirebilir ve demansı olan kişilerin bağımsızlıklarını daha uzun süre korumalarına yardımcı olabilir.

Snoezelen eğitiminin sizin veya sevdikleriniz için yararlı olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla veya kalifiye bir terapistle konuşun.

Snoezelen eğitimi nerede uygulanır?

Snoezelen eğitimi genellikle özel olarak tasarlanmış bir odada yapılır, ancak terapiyi evinize getirebilecek mobil üniteler de vardır.

Eğitimin faydaları nelerdir?

Snoezelen eğitiminin faydaları şunlardır:

  • Anksiyetenin azaltılması
  • depresyonun azaltılması
  • yumuşama
  • Geliştirilmiş uyku kalitesi
  • Demanslı kişilerin bağımsızlığını korumak

Snoezelen eğitimi: Çocuklarla nasıl kullanılır?

Snoezelen eğitimi, kaygı, depresyon, uyku sorunları gibi çeşitli durumlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için çocuklarla birlikte kullanılabilir. Snoezelen eğitimine başlamadan önce çocuğunuzun doktoru veya kalifiye terapisti ile konuşmanız önemlidir. Yeşil ışık yandığında, evinizde bir Snoezelen odası oluşturarak başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için yumuşak aydınlatma, yatıştırıcı müzik ve hafif masajlar kullanabilirsiniz. Bilinen parfümleri de kullanabilirsiniz. zihni ve bedeni rahatlatmak içinlavanta veya papatya gibi.

Düzenli Snoezelen eğitim seansları ile çocuğunuzun ruh halinde ve genel esenliğinde bir iyileşme görmelisiniz. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen çekinmeyin çocuğunuzun doktoru veya terapisti ile konuşun.

Snoezelen eğitimi için kalifiye bir doktor bulun

Snoezelen eğitimini denemek istiyorsanız, nitelikli bir doktor veya terapist bulmanız önemlidir. Aile hekiminizden bir sevk isteyebilir veya bölgenizde bir Snoezelen uygulayıcısı arayabilirsiniz. Birini bulduğunuzda, bu tür terapiyle ilgili niteliklerini ve deneyimlerini sorduğunuzdan emin olun.


Özel kreş nasıl çalışır?

ebeveynlerin üçte biri hala ne olduğunu bilmiyor