Ortanca çocuk: yanlış yer mi?

Bir kardeşte herkesin yeri vardır ve bazen söylenebilecek her şeye rağmen aynı değildirler. En büyüğü, en küçüğü ve en küçüğü arasında roller farklıdır ve ebeveynlerin tepkileri de öyle. Fakat bir ailedeki yerler ebeveynlerin gözünde aynı mıdır?

Herkesin yeri var

Yün bir çiftin birlikteliğinden doğan ilk çocuktur. sonra gelir en genç (ailenin son çocuğu olduğu için bir süre en küçüğüdür) ortadaki en genç kardeşlerin son çocuğu kim

Genellikle ilk çocuğu olan ebeveynler tüm dikkatini ver onu dilediği gibi yetiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve yapmaya çalışıyorlar. ona verirler ihtiyacı olan tüm sevgi ve onunla ilgilen. Bu çok doğal bir davranıştır çünkü ilk çocuğun gelişi aynı zamanda bir aile hayatının başlangıcı. Ondan önce sadece bir çift vardı ve o gittiğinden beri bu çift bir aileye dönüştü. Bu nedenle yeni bir yaşamın başlangıcını işaret eder: ebeveynlerinki. O da bir süre tek ve tek çocuk bu çiftin ve bu nedenle tüm dikkatini. Erkek kardeş(ler)in veya kız kardeş(ler)in gelişiyle, en büyüğü yeni bir rol üstlenecektir: bu kardeşin koruyucusu. Bu nedenle, kendisinin ötesinde olan ve onu gerektirecek belirli durumlarla karşı karşıya kalabilir. daha fazla sorumluluk kardeşlerinden daha.

İkinci çocuk geldiğinde, davranışlar artık aynı değildir. Genelde en büyüğün izinden gider ve bir süre en küçüğü olarak konumundan yararlanır. Nitekim, şu anda kardeşlerin son çocuğu ve bu nedenle yaşlılar kadar dikkat çeker. Sadece en küçüğü geldiğinde yerini görür. başkasına yakalanmak ve bu nedenle s’adaptör yepyeni bir rol: ortanca çocuğun rolü. O nedenle sahip olabilir onun yerini bulmak zor ve farkında olmadan, ebeveynleri taşıyacak en küçüğüne daha fazla dikkat, çünkü sonuncusu. en büyüğü olacak her zaman onun en büyük yeri. Ama genç içeride arada bir bulanık. Genellikle çok bağımsız hale gelmesinin nedeni budur, çünkü ebeveynleri ona erken güvendi başkalarıyla ilgilenebilmek için. Ayrıca her zaman yaşlıdan yardım isteyemez ve bu nedenle kendi başına çözümler bulması gerekir.

Bu arada en küçüğü, her zaman sahip olmasına izin veren bir yere sahip. ebeveynlerinin dikkati. Büyükleri ondan önce bazı savaşlara öncülük etti (cep harçlığı, akşam gezileri, telefon vb.) ve genellikle meyveyi toplar bunların. Bu nedenle işler onun için daha kolay ve iyi daha fazla özgürlük büyüklerinden daha. Ancak, o da gerekir ebeveynlerinin beklentilerini karşılamakki bu önemli olabilir.

kötü bir yer

Bazı psikologlar ortanca çocuğun yerinin şu olduğunu söyleyecek kadar ileri giderler. en kötü yer. Harbiyelinin bazen bir şeyler hissedebildiği doğrudur. adaletsizlikler et farklılıklar anne ve babasından gelen kardeşleriyle karşılaştırıldığında. Ama bazı durumlarda tam tersini de yapabilen bir yer. hizmet etmek ve bağımsızlığı teşvik etmek et önemli karar verme. Her şeyden önce, en küçüğü tüm hayatı boyunca sadece “ikinci” olmakla yetinmemelidir. Bağımsızlığı ona çok yardımcı olabilir.


69 kreşte 300’den fazla bebek gıda zehirlenmesi kurbanı

Çocuklarınıza söylemekten çekinmediğiniz 6 küçük yalan